Top
Hypotéka na výstavbu rodinného domu

Hypotéka na výstavbu rodinného domu

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, hypotéka na výstavbu rodinného domu sa môže poriadne skomplikovať.  Nastavenie podmienok hypotéky je potrebné vyberať vždy individuálne vzhľadom na konkrétny prípad a vždy podľa viacerých kritérií.

Pripravte sa na to, že vybavovanie hypotéky na výstavbu so sebou ponesie viac „papierovania“ než pri hypotéke na kupovanú nehnuteľnosť. Banke budete musieť doložiť viac dokladov, ale nemusíte mať strach zo zdĺhavého a zložitého procesu. Banku budú zaujímať platné stavebné povolenie, projektová a stavebná dokumentácia, zmluva o dielo, položkový rozpočet, list vlastníctva na pozemok, prípadne ďalšie dokumenty.

Už vlastníte pozemok? Pôjde to ľahšie

Proces sa v zásade líši podľa toho, či už vlastníte pozemok, na ktorom chcete stavať, alebo kúpu pozemku ešte len plánujete. Čerpanie pri výstavbe prebieha postupne v závislosti od aktuálnej hodnoty pozemku a rozostavanej nehnuteľnosti. Podľa jednotlivých stavebných etáp vám banka po častiach uvoľňuje finančné prostriedky. V čase čerpania, ako aj do úplného vyčerpania úveru platíte len úroky z vyčerpanej časti.

V prípade stavby je ideálne, aby ste za vlastné peniaze zaobstarali pozemok, prípadne financovali aj časť domu. Ak už máte vo vlastníctve pozemok, môže práve ten slúžiť ako zabezpečenie hypotekárneho úveru. Prvú časť hypotéky dostanete ešte pred samotnou výstavbou.

Ak pozemok ešte nemáte, musíte zvoliť metódu „krok za krokom“. Môže sa dokonca stať, že budete musieť mať dva hypotekárne úvery. Prvý získate na stavebný pozemok a druhý na stavbu, ale až v okamihu, keď budete mať potrebné podklady (stavebné povolenie, rozpočet, zmluvu so stavebnou firmou). Vždy však bude čerpanie úveru limitované hodnotou založených nehnuteľností.

Založenie úveru inou nehnuteľnosťou

Najjednoduchšie je zabezpečiť úver akoukoľvek inou nehnuteľnosťou, ktorej hodnota bude dostatočná. Môže ísť napríklad o dom či byt rodičov, príbuzných alebo známych. Ušetríte si veľa času a starostí, nemusíte čakať na zápis jednotlivých dokončených fáz stavby. Banka vám v tomto prípade pošle peniaze preddavkovo a až následne preukazujete použitie prostriedkov, napr. fotodokumentáciou a kolaudačným rozhodnutím. Keď stavbu dokončíte a skolaudujete, bude možné pôvodne založenú nehnuteľnosť vymeniť.

Pri hypotéke na výstavbu nehnuteľnosti odporúčam viac ako inokedy naozaj starostlivo vyberať banku a neorientovať sa len podľa úrokovej sadzby. Dôležitý je správny výber produktu, ktorý sedí najlepšie vašim požiadavkám a možnostiam. Pri výbere banky sa zaujímajte predovšetkým o podmienky čerpania a s tým spojené administratívne nároky. Určite sa vám vopred zíde pomoc skúseného hypotekárneho brokera.