Ako získať hypotéku na novostavbu
Vyhliadli ste si pekný byt v novostavbe? Pri kúpe takéhoto bytu v prvom rade záleží na tom, v akej fáze sa developerský projekt nachádza. Keď byt už stojí, všetko v zásade funguje rovnako ako pri hypotéke na kúpu „použitého“ bytu. Kým je však byt len na papieri, alebo je rozostavaný, získať hypotekárny úver na kúpu môže byť náročnejšie.
Najväčším problémom je zabezpečenie nehnuteľnosťou. Projekty sa stavajú niekoľko rokov, takže nehnuteľnosť, ktorú kupujete, počas doby výstavby v podstate ešte neexistuje. Preto ju ani nemožno použiť ako zábezpeku pri žiadosti o úver.
Kde kúpu bytu financovať?
Okruh bánk, kde je možné dať si úver schváliť, sa zužuje spravidla na financujúcu banku, ktorá poskytuje developerovi investičný úver. Ďalšou možnosťou sú banky, v ktorých je projekt „nastavený“. To znamená, že developer má s bankami dopredu dohodnuté podmienky financovania nehnuteľnosti v ich projekte.
Najväčšou výhodou je, že partnerské banky akceptujú ako zabezpečenie aj budúci byt. Byty majú interne ocenené vo vlastnej réžii, preto od vás nebudú žiadať znalecký posudok. Takisto vám väčšinou odpustia poplatok za spracovanie úveru a ponúknu výhodnejšie úrokové sadzby.
Aký je zvyčajný postup?
Každý developerský projekt má svoj splátkový kalendár. Na začiatku sa platí rezervačný poplatok a potom, zvyčajne s podpisom zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, ešte aj záloha, ktorá je väčšinou do výšky 20 % z kúpnej ceny. Zostávajúca časť kúpnej ceny je doplatok, ktorý zaplatíte po kolaudácii, po podpise kúpnej zmluvy. Niekedy je kúpna cena splatná vo viacerých častiach a platíte ju postupne s pokračujúcou výstavbou.
Ideálne je, ak máte na zaplatenie kúpnej ceny aspoň časť vlastných financií. Vlastné zdroje sa oplatí použiť na rezervačný poplatok a zálohu.
Dofinancovanie hypotéky spotrebným úverom
Ak sa rozhodnete pre hypotekárny úver, mali by ste počítať s tým, že každá banka vám neposkytne úver až do výšky 100 % z obstarávacej ceny nehnuteľnosti. Kto potrebuje viac, ako je hodnota založenej nehnuteľnosti, môže skombinovať hypotéku so spotrebným úverom.
Ak máte splátkový kalendár dohodnutý na viaceré splátky, potom aj hypotéku čerpáte po častiach. Podstatným faktom je, že až do úplného vyčerpania úveru splácate len úroky z vyčerpanej časti. Na úvere tak preplatíte o čosi viac.
Založenie hypotéky inou nehnuteľnosťou
Ďalšou možnosťou je aspoň dočasne založiť v prospech hypotéky inú nehnuteľnosť. Táto prax je použiteľná väčšinou iba v prípade rodinných príslušníkov, napríklad rodičov, ktorí deťom dočasne poskytnú záruku svojím bytom. Keď bude stavba dokončená a skolaudovaná, bude možné založenú nehnuteľnosť (byt rodičov) vymeniť za novostavbu, ktorá už bude vo vlastníctve žiadateľov o úver.
Hypotéka na novostavbu môže byť o niečo zložitejšia, pretože každý projekt má odlišné pravidlá financovania. Ak ste sa už v množstve informácií stratili a potrebujete sa zorientovať, nájdite si kvalitného hypotekárneho brokera, ktorý vám pomôže nájsť najvýhodnejšiu hypotéku.