Top
Nezískali ste dostatok peňazí na hypotéke? Zistite, ako ju dofinancovať

Nezískali ste dostatok peňazí na hypotéke? Zistite, ako ju dofinancovať

V súčasnej situácii, keď vám banky len zriedka požičajú prostriedky na 90 či 100 percent kúpnej ceny, je pre klientov bez vopred vlastných nasporených peňazí otázka dofinancovania hypotéky veľmi aktuálna. Jedným z možných riešení sú produkty stavebných sporiteľní.

Hneď na začiatku sa poraďte s vaším hypotekárnym brokerom. Ten vám odporučí riešenie – kombináciu produktov, ktoré budú pre vás optimálne. Z hľadiska ponuky stavebných sporiteľní máte na výber dve možnosti – stavebný úver alebo medziúver.

Výhody stavebného sporenia

Ak by sme sa na jednotlivé produkty pozreli z hľadiska úrokovej sadzby, hypotéky sú vo všeobecnosti výhodnejšie. Stavebné sporenie však láka ľudí aj na štátnu prémiu, ktorá je momentálne vo výške 5 % z ročných vkladov, maximálne však v sume 66,39 eur. Ak ju chcete získať, musíte tento rok nasporiť  minimálne 1327,80 eur.

Pri stavebnom sporení tiež treba akceptovať viazanosť 6 rokov. Po uplynutí tejto doby môžete získať aj úrokový bonus a nasporené financie využiť na čokoľvek aj bez dokladovania účelu.

Kedy môžete žiadať o stavebný úver?

Samotné stavebné sporenie zarába málo, oplatí sa vám vtedy, keď chcete ťažiť z výhod stavebného úveru. Sporiteľňa vám ho poskytne iba za podmienky, že sporíte už minimálne 24 mesiacov, máte nasporených aspoň 25 percent z cieľovej sumy a zároveň získate dobré hodnotiace číslo. To závisí napríklad od výšky realizovaných vkladov či cieľovej sumy. O hypotéku, naopak, môžete požiadať aj bez predchádzajúceho sporenia či splnenia uvedených podmienok.

K výhodám stavebného úveru tiež patrí, že naň máte právny nárok. Ak teda splníte podmienky, ktoré sme už uviedli, stavebná sporiteľňa je povinná vám ho poskytnúť. O stavebný úver môžete žiadať do sumy 25 tisíc až 50 tisíc eur aj bez dokladovania príjmu či bez založenia nehnuteľnosti, čo pri nižších cieľových sumám môže byť výhodné.

Zatiaľ čo výška úrokovej sadzby sa môže v banke po ukončení fixácie meniť, podmienky stavebného úveru sa nemenia počas celej doby splácania úveru. To môžu niektorí  klienti považovať za pozitívum. Avšak, ak by úroky hypotekárnych úverov začali klesať, tak na stavebnom úvere budete prerábať.

Keď potrebujete financie hneď

Samozrejme, mnoho klientov nemá čas sporiť a potrebuje nedostatok financií riešiť urgentne. Aj v stavebnej sporiteľni sa dá vybaviť okamžitá pôžička vo forme medziúveru. Treba však počítať s tým, že je obyčajne drahší než bežný stavebný úver – poskytnú vám ho s oveľa vyšším úrokom a zaplatíte aj vyššie poplatky za uzatvorenie zmluvy.

Nevýhodou medziúveru je aj to, že počas jeho trvania splácate iba úroky. Samotná istina ostáva nezmenená počas celej doby splácania, takže váš dlh sa prakticky nezmenšuje. Začínate ho splácať až vtedy, keď sa medziúver zmení na stavebný úver, čiže keď nasporíte dostatok prostriedkov.

Rátajte tiež s tým, že budete musieť preukázať účel použitia financií. V mnohých prípadoch je však medziúver stále výhodnejšou alternatívou dofinancovania hypotéky než napríklad spotrebný úver.