Top
Konsolidácia úverov vám vráti pokojný spánok

Konsolidácia úverov vám vráti pokojný spánok

Splácanie viacerých úverov naraz môže prinášať problémy. Komunikujete s viacerými inštitúciami, ktoré majú odlišné pravidlá, poplatky či pokuty. A tak neraz vzniká chaos, ktorý môže skončiť až zápisom v registri dlžníkov. Ak chcete mať väčšiu kontrolu nad svojimi úvermi a pôžičkami, je pre vás vhodný konsolidačný úver, pri ktorom komunikujete len s jedným veriteľom.

Konsolidácia úverov vám pomôže riešiť vaše finančné problémy. Zmyslom konsolidácie je, že na rozdiel od niekoľkých menších úverov, ktoré majú často vysokú úrokovú sadzbu, budete splácať len jeden úver, ktorý je často úročený výhodnejšie než pôvodné úvery.

Bezstarostné vstávanie

Vďaka konsolidácii úverov sa môžete do každého rána prebúdzať bez starostí.

Konsolidácia vám umožní kombinovať rôzne typy úverov a pôžičiek a prinesie celkové zjednodušenie splácania. Bežne sa konsolidujú hypotekárne a spotrebiteľské úvery. Niektoré banky však umožňujú konsolidovať aj kontokorentný úver alebo úver z kreditnej karty či lízing. Niektoré bankové inštitúcie sa vyhýbajú úverom od nebankových poskytovateľov, iné s nimi naopak problém nemajú.

Na čo si pri konsolidácii dávať pozor?

Nevrhnite sa bez uváženia do náručia hneď prvej banke alebo nebankovej spoločnosti, na ktorú natrafíte. Porovnať si ponuky a podmienky konsolidácie, ktoré trh ponúka, sa oplatí v prvom rade kvôli úrokovej sadzbe, aby ste nekonsolidovali dlh zbytočne draho.

S konsolidáciou úverov sú tiež spojené poplatky. Ide hlavne o poplatky za predčasné splatenie pôvodných úverov, ktoré bývajú väčšinou stanovené percentom z výšky úveru. Pri spotrebiteľských úverov sú poplatky za predčasné splatenie regulované zákonom o spotrebiteľskom úvere, pri hypotékach zákonom o bankách a cenníkmi jednotlivých bánk. Niektoré banky tiež požadujú súčasné zriadenie bežného účtu a ten tiež nebýva zadarmo. Vo svojich výpočtoch by ste tiež mali zohľadniť poplatky spojené s vedením bežného účtu.

Výhody konsolidačného úveru

  • nižší úrok,
  • zníženie mesačnej splátky,
  • skrátenie splatnosti pôvodných úverov,
  • zjednodušenie splácania,
  • väčší prehľad o financiách.
Tanier plný peňazí

Konsolidácia prináša celkové zjednodušenie splácania.

Úloha hypotekárneho brokera pri konsolidácii

Dostať sa von z komplikovaného labyrintu pri konsolidácii vám pomôže hypotekárny broker. Vypracuje vám porovnanie a analýzu ponúk vo viacerých finančných inštitúciách. Potom si len vyberiete ten variant, ktorý je pre vás optimálny. Broker vám pomôže zabezpečiť aj všetky administratívne náležitosti voči existujúcim veriteľom.

Ak očakávate, že konsolidácia anuluje rad vašich nesplácaných dlhov, predpokladáte zle. Najväčšou prekážkou pri konsolidácii je zlá platobná disciplína žiadateľa. Banky sú na čisté záznamy v registri dlžníkov čoraz viac citlivejšie. Malé oneskorenia splátok banky väčšinou prepáčia, avšak negatívne záznamy z iných finančných inštitúcií znamenajú v drvivej väčšine prípadov zamietnutie žiadosti. Konsolidáciou úverov sa svojich záväzkov celkom nezbavíte. Konsolidácia vám však môže vrátiť pokojný spánok, pretože si budete strážiť už len jeden úver.