Top
Oplatí sa vám americká hypotéka?

Oplatí sa vám americká hypotéka?

Americkú hypotéku nájdete v portfóliu takmer každej banky. Na rozdiel od klasických hypoték nemusíte dokladovať účel, na ktorý peniaze potrebujete. Za peniaze z hypotéky si tak môžete kúpiť nové auto, luxusnú dovolenku, alebo ich investujete do štúdia či podnikania. Má to však háčik, ručíte nehnuteľnosťou.

Aké sú výhody a nevýhody americkej hypotéky?

Americká hypotéka je bezúčelový hypotekárny úver. Môžete ju využiť prakticky na čokoľvek. Úroková sadzba je pri nej väčšinou o niečo vyššia než úroková sadzba na bežnom hypotekárnom úvere. Ak ale nechcete banke oznamovať na čo si požičiavate, je určite lacnejšia ako spotrebiteľský úver.

Väčšina bánk úrokové sadzby pri amerických hypotékach znížila, a tak sa môžete dostať na takú úrokovú sadzbu, ktorá bola ešte pred nedávnom zaujímavá aj pri klasickej hypotéke. Pri splnení určitých podmienok dokonca v niektorých bankách viete získať úrok rovnaký ako pri účelovej hypotéke.

Americkú hypotéku robí atraktívnou aj dlhšia doba splácania (aj 20 rokov), vysoká suma úveru aj výhodný úrok. Na druhej strane ručíte nehnuteľnosťou a na začiatku vás čakajú vyššie poplatky, podobne ako aj pri hypotekárnom úvere. Americkú hypotéku môžete získať aj keď už klasickú hypotéku máte. Hodnota “nezaloženej časti nehnuteľnosti” však musí byť postačujúca na ďalší úver.

Výška americkej hypotéky

Výška americkej hypotéky závisí, tak ako u klasických hypoték, predovšetkým na dĺžke fixácie úrokovej sadzby, výške úveru, dĺžke jeho splatnosti a bonite. Niektoré banky majú stanovenú maximálnu výšku bezúčelovej hypotéky, ktorú môžu poskytnúť na jednu nehnuteľnosť.

Ako získať americkú hypotéku?

Základnými predpokladmi pre úspešné získanie americkej hypotéky sú schopnosť ponúknuť banke nehnuteľnosť s trhovou cenou dostatočnou pre zabezpečenie úveru a doložiť výšku príjmov dostatočnú pre jeho splácanie. Nehnuteľnosť pritom nemusíte vlastniť, ale väčšinou stačí, keď nájdete vlastníka nehnuteľnosti ochotného založiť svoju nehnuteľnosť za vás. Postup získania americkej hypotéky a väčšina poplatkov s tým spojená sú podobné ako pri klasických účelových hypotékach.