Top
Hypotéka naopak – najskôr peniaze, až potom nehnuteľnosť?

Hypotéka naopak – najskôr peniaze, až potom nehnuteľnosť?

Vybrali ste si nehnuteľnosť, zložili ste rezervačnú zálohu a idete si do banky vybaviť hypotéku? Pravdepodobne nepredpokladáte, že vám banka požadovanú výšku neposkytne, veď ste si ju predbežne spočítali na hypotekárnej kalkulačke. Bohužiaľ, realita často nebýva taká jednoduchá.

Banka vám síce požičia, ale menej, ako potrebujete. Rozhodnutie banky môže mať pre vás viac než nepríjemné následky – prišli ste o dlho hľadanú nehnuteľnosť a peniaze, ktoré ste zložili ako zálohu na kúpu, vám už tiež nikto nevráti.

K tejto situácii by však vôbec nemuselo dôjsť, ak by ste ešte pred hľadaním nového bývania poznali svoje finančné možnosti. Vedeli ste, že niekedy je výhodnejšie celý proces kúpy a financovania nehnuteľnosti začať naopak? Súčasné obdobie lacných hypoték vám len nahráva.

Kalkulácia úveru

Niekedy je výhodnejšie celý proces kúpy a financovania nehnuteľnosti začať najprv overením výšky úveru, ktorý vám môže banka poskytnúť.

Aké sú vaše možnosti?

Viacero bánk vychádza klientom v ústrety a ponúka možnosť tzv. úverového prísľubu alebo úverového certifikátu. Na základe posúdenia vašich príjmov banka schváli výšku úveru a úrokovú sadzbu, ktorú vám garantuje aj niekoľko mesiacov. Teraz je už len na vás, aby ste si počas tejto doby našli nehnuteľnosť, ktorá bude vaším novým domovom.

V čom sú teda výhody hypotéky naopak? Ešte pred hľadaním vysnívaného bývania budete poznať svoje finančné možnosti a výšku hypotéky, ktorú môžete použiť na kúpu. A tiež budete mať istotu, že máte na splácanie hypotéky dostatočný príjem. Hypotéka naopak vám dáva istotu, že môžete bez obáv zložiť zálohu za nehnuteľnosť a zaplatiť kúpnu cenu. A v neposlednom rade treba spomenúť, že aj pri hypotéke naopak môžete využiť hypotéku pre mladých, pri ktorej si zaistíte štátny príspevok pre mladých.

Dá sa vyhnúť poplatku za úver?

Buďme féroví a spomeňme aj menej príjemné veci. Poplatok za poskytnutie hypotekárneho úveru totiž platíte aj v prípade, ak úver nebudete čerpať. Ak ste však šikovní a úver si vybavíte napríklad v období kampane, počas ktorej banka takýto poplatok klientom odpúšťa, nebudete ho platiť ani vy v prípade, že úver nevyčerpáte.

Nájsť tú správnu nehnuteľnosť si vyžaduje dostatok času. Banky sa domnievajú, že čas, ktorý klientom na jej hľadanie poskytujú, takým je. Ak sa však predsa len dostanete do situácie, že sa blíži koniec lehoty a vy ste stále nenašli svoje bývanie, je dobré banku kontaktovať a situáciu riešiť pred uplynutím poskytnutého času. Riešenia sú v takomto prípade individuálne a veľakrát sa banka s klientom dohodne na predĺžení lehoty, počas ktorej si klient nehnuteľnosť môže nájsť.

Ušetrite čas a peniaze, poraďte sa s brokerom

Ak ste mali počas čítania za posledné minúty aspoň na chvíľu pocit, že na toto nemáte čas alebo to nezvládnete, začnite celý proces výberu bývania úplne naopak. Nájdite si najskôr svojho „smart“ pomocníka v podobe hypotekárneho brokera. Dôvody, prečo sa vám to oplatí, sa dozviete nabudúce.