Top
Kedy osloviť hypotekárneho špecialistu?

Kedy osloviť hypotekárneho špecialistu?

Spolupracovať alebo nespolupracovať pri vybavovaní hypotekárneho úveru s profesionálnym brokerom? To je otázka mnohých ľudí, ktorí riešia vlastné bývanie. Pozrime sa teda na to, prečo sa oplatí využiť služby profesionálneho hypotekárneho poradcu.

Kto je vlastne hypotekárny broker?

Ide o profesiu, ktorá spadá do kategórie finančných agentov  v zmysle zákona č. 189/2009 Z.z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Každý hypotekárny špecialista  musí byť riadne vedený v oficiálnom registri Národnej banky Slovenska, a teda sa vám preukázať platným certifikátom.

Úlohou hypotekárneho brokera je predovšetkým radiť klientom, ako čo najlepšie zhodnotiť financie pri investícii do domu alebo bytu. Pomáha aj pri výstavbe, refinancovaní a konsolidácii viacerých úverov. V konečnom dôsledku za vás môže zariadiť celý proces pri vybavovaní hypotéky, od oslovenia banky so žiadosťou o úver, až po podpísanie úverovej zmluvy.

Nemám čas  zisťovať ani porovnávať

Voľba správneho hypotekárneho poradcu by teda mala predchádzať výberu samotného hypotekárneho úveru. Výhodné je to predovšetkým vtedy, ak sami nemáte čas chodiť od jednej banky k druhej a zisťovať, aké možnosti vám aktuálna ponuka na trhu otvára. Prináša to však aj ďalšie benefity.

Ak by ste aj všetky konzultácie v bankách absolvovali sami, výber správnej hypotéky môže byť pre vás zložitejší, ako sa na prvý pohľad zdá. Proces porovnávania sadzieb a podmienok môže byť zdĺhavý a náročný. Rovnako nemusíte poznať finančnú terminológiu a nemusíte vedieť, ako správne porovnať rôzne hypotekárne produkty.

Je dosť veľká pravdepodobnosť, že nedostanete také podmienky ako v prípade, keď bude o podmienkach úveru rokovať vo vašom mene profesionálny broker. Ten to väčšinou vďaka skúsenostiam a kontaktom vybaví oveľa rýchlejšie. Môžu za to väčšie objemy vybavovaných úverov, vďaka ktorým sú banky ochotnejšie ponúknuť výhodnejšie úrokové sadzby či zľavy z rôznych poplatkov.

Ako nájsť spoľahlivého brokera?

V tomto prípade je dobré najprv si overiť osvedčenie hypotekárneho špecialistu, prípadne referencie, ktorými sa môže preukázať. Určite zavážia aj odporúčania od vašich známych, ktorí boli s prácou brokera, resp. brokerskej spoločnosti spokojní. Je dôležité, aby mala za sebou niekoľko rokov skúseností, ktoré môžu naznačovať aj dlhodobejšie vzťahy s bankami. Nemusí to však byť pravidlom.

V druhej fáze sledujte ďalšie indície, napríklad, ako broker komunikuje s verejnosťou. Niektorí špecialisti, ktorí sa vo svojej oblasti naozaj vyznajú, sa dnes neprezentujú iba spokojnými klientmi, ale sú aktívni aj v ďalších smeroch, trebárs svoje znalosti a postrehy publikujú vo vlastnom blogu. Je to zároveň známka toho, že im záleží na zlepšení finančnej gramotnosti klientov. Vedia, že čím lepšie sa klient orientuje aspoň v základných finančných otázkach, tým lepšie si dokáže vybrať vhodného poradcu a racionálne zhodnotiť svoje reálne možnosti zobrať na seba nemalý finančný záväzok.

Do tretice absolvujte s hypotekárnym brokerom osobné stretnutie, na ktorom ľahko zistíte, aký má špecialista prístup, resp. ako si poradí s vašimi otázkami. Niektorí hypotekárni špecialisti dokonca odporúčajú, aby ste si najskôr urobili aspoň rýchly základný prieskum bankových produktov aj sami. Takto budete vedieť lepšie overiť znalosti vášho budúceho poradcu.