Top
Na aké obdobie fixovať úrokovú sadzbu?

Na aké obdobie fixovať úrokovú sadzbu?

Jeden z parametrov hypotekárneho úveru, ktorý môže zvoliť samotný klient, je tzv. fixácia úrokovej sadzby. Je to obdobie, počas ktorého banka garantuje schválenú úrokovú mieru. Počas tejto doby máte úrokovú sadzbu garantovanú a presne viete, aké budú splátky hypotéky. Aké obdobie zvoliť, aby pre vás splácanie hypotéky bolo čo najvýhodnejšie a vyhovovalo vašej finančnej situácii?

Myslite na obdobie refixácie

Ku koncu obdobia fixácie vám banka ponúkne novú úrokovú sadzbu na nasledujúce obdobie fixácie. V tomto období tzv. refixácie je možné vykonať mimoriadnu splátku hypotéky, či dokonca celú hypotéku splatiť bez sankčných poplatkov. Čo je však najdôležitejšie, úver je možné refinancovať, t. j. preniesť ho do inej banky, ktorá vám poskytne lepšie podmienky.

Na otázku, akú dĺžku fixácie zvoliť, však neexistuje jednoznačná odpoveď. Každá doba fixácie má svoje výhody aj nevýhody. Preferujete nižšiu splátku, alebo si chcete výšku splátky zabezpečiť na dlhšie obdobie?

Krátka alebo dlhá doba fixácie?

Pri rozhodovaní najprv zvážte vašu konkrétnu finančnú situáciu a pokúste sa odhadnúť, ako by sa mohla v nasledujúcich rokoch ďalej vyvíjať. V súčasnosti už celkom neplatí, že kratšia doba fixácie znamená oveľa nižšiu úrokovú sadzbu. Napríklad, rozdiel medzi 3-ročnou a 5-ročnou fixáciou je v niektorých bankách len 0,1 %.

Po skončení doby fixácie môžete hypotéku jednorazovo splatiť, alebo si mimoriadnou splátkou úver znížiť bez akýchkoľvek poplatkov. Dôvodom pre voľbu veľmi krátkej fixácie preto môžu byť prípady, keď skutočne chceme úver alebo jeho významnú časť rýchlo splatiť, napríklad z predaja inej nehnuteľnosti.

V súčasnosti sú úrokové sadzby na veľmi nízkych hodnotách, a preto je vhodnejšie si sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie. Kompromisom medzi istotou a výškou úrokovej sadzby je 5-ročná doba fixácie, ktorá je medzi klientmi v súčasnosti najobľúbenejšia. Dlhšia doba fixácie je vhodná predovšetkým pre tých, ktorí neuvažujú o mimoriadnom čiastočnom alebo úplnom splatení úveru a chcú mať istotu rovnakej splátky na dlhšiu dobu.