Top
Čo s hypotékou po rozchode?

Čo s hypotékou po rozchode?

Mnoho doterajších párov musí okrem stroskotaného vzťahu riešiť otázku navyše – čo bude s nehnuteľnosťou a spoločnou hypotékou? Možností je niekoľko.

Vypustenie jedného partnera

Situáciu môže vyriešiť vypustenie jedného klienta zo zmluvy o hypotekárnom úvere. Ak sa partneri dohodnú, že nehnuteľnosť zostane len jednému z nich, môže sa hypotéka previesť na neho – avšak, len za predpokladu, že má dostatočné príjmy na to, aby si mohol dovoliť platiť hypotéku sám.

V tomto prípade bude banka znovu posudzovať bonitu dlžníka a kontrolovať úverové registre, preto je nutné opäť preukázať príjmy. Toto riešenie môže skomplikovať aj fakt, že s rozvodom často vznikne nová povinnosť – hradiť výživné na deti. Výživné, samozrejme, bonitu jeho platiteľa zníži.

Problém môže nastať aj vtedy, ak ste v minulosti nesplácali úver poctivo. Ak banka eviduje z hľadiska priebehu splácania úveru nejakú závažnú alebo dlhodobú delikvenciu, môže sa stať, že žiadosť o vyviazanie dlžníka zamietne.

Nový spoludlžník

Situácia, keď sa z úveru vyviaže jeden z dlžníkov, je možná aj v inom prípade. Napríklad, ak druhý z partnerov síce nemá dostatočnú bonitu na to, aby hypotéku splácal sám, ale zoženie inú osobu, ktorá bude ochotná vstúpiť do roly spoludlžníka (napríklad rodič či nový partner), ktorý celkovú bonitu vylepší.

V prípade, že ani jeden z expartnerov nie je schopný platiť hypotéku sám a nezoženie ani ďalšieho spoludlžníka, musia zostať dlžníkmi obaja, a to bez ohľadu na to, či je faktickým vlastníkom len jeden z nich.

Tento variant pre vás môže predstavovať riziko v prípade, že váš expartner nebude považovať za nutné hradiť svoju časť splátok. Ako spoludlžníci totiž banke za úver ručíte obaja a ak prestane platiť jeden, banka sa obráti na druhého.

Predaj nehnuteľnosti

Ak si ani jeden z vás nemôže dovoliť platiť hypotéku sám alebo o nehnuteľnosť nemáte viac záujem, riešením môže byť jej predaj. Ako presne postupovať v tomto prípade, sa dočítate v mojom predchádzajúcom blogu o predaji nehnuteľnosti s hypotékou.

Aké s tým súvisia poplatky?

Vyviazanie jedného zo spoludlžníkov nie je dôvodom, prečo by sa mala uzatvárať nová zmluva. K tej pôvodnej sa len vytvorí dodatok. Za túto zmenu si banky účtujú poplatky. Cena za tento úkon je v každej banke iná, pohybuje sa do 200 €. Pri predaji nehnuteľnosti je poplatok vo výške maximálne 1 % zo zostatku hypotéky.